Archiwum październik 2015


Materace - jak wybrać eko ?
Autor: eko-dom1
20 października 2015, 11:05

Fajnie jest patrzeć, jak w kolejnych dziedznach naszego życia pojawia się coraz więcej ekologicznych rzeczy. Zaczęło się od żywności, a trend przechodzi także na inne dziedziny życia. Podobnie jest też z materacami, bo coraz więcej osób stara się znaleźć modele antyalergiczne, co w praktyce właściwie oznacza wybór modelu ekologicznego.

Największy dylemat, jaki wówczas mamy to to, na jaki materiał się decydować. Na szczęście dzisiaj właściwie każdy materiał może być bezpieczny, jeśli jest dobrej jakości. Pianki z pewnością wzbudzają najwięcej kontrowersji, przede wszystkim dlatego, że generalnie są materiałi w pełni chemicznymi. 

Cała rewolucja ekologiczna, jeśli chodzi o pianki materacowe, rozpoczęła sie od zimnych pianek. Tutaj bardziej chodziło nie tyle o skład, co o sposób ich wyrobu. Dzięki temu, że były wypalane w niższej temperaturze, mozna było je nazważ ekologicznymi. Z czasem jednak zaczęto przyglądac sie piankom także pod względem tego, z czego są wykonywane. Zaczęły sie doświadczenia z wykorzystaniem naturalnych materiałów w pianach poliuretanowych.

Tutaj prym wiodą Niemcy, którzy w Europie produkują najwięcej poliuretanów i jednocześnie starają się cały czas je udoskonalać. Idealnym przykładem jest Naturalis firmy Carpenter. 

Cala filozofia ekologicznych pianek opiera się na tym aby wykorzystać w nich oleje roślinne zamiast olejów chemicznych. Pomysł początkowo może się wydawać trochę zwariowany - w końcu poliuretany z zasady tworzone są z olejów ropopochodnych. Jednak po badaniach udało się znaleźc sposób na oleje roślinne. Pierwsze pianki wprawdzie nie zawierały zbyt dużo oleju słonecznikowego cz rycynowego, jednak pokazały, że jest to możliwe. 

Jakie są zalety takiego rozwiązania ? Przede wszystkim znacznie mniejsza ilość chemikaliów. których nie ma w roślinnych olejach. Poza tym uniezależnienie od ropy naftowej, której z czasem będzie przeciez coraz mniej. 

Czy takie pianki nie są jdnak gorszej jakości, jeśli chodzi już o czysto techniczne aspekty ? Okazuje się, że nie. Zresztą wprowadzenie ekologicznego materiału nie miałoby większego sensu, jeśli miałby byc mało wytrzymały. 

Doświadczenia zaczęły się od pianek, takich jak Pantera czy Naturalis. Dziś jestesmy na etapie pianek, które zawieraja około 50% olejów roślinnych, a już w zapowiedziach najbardziej znanych firm sa pianki produkowane tylko i wyłącznie z naturalnych olejów. Badania nadal trwaja, a ten, kto jako pierwszy opatentuje taki materiał, z pewnością sporo na tym zarobi. 

Pianki z naturalnymi olejami mają jeden minus, a jest nim oczywiście cena. Pocieszające jest jednak to, że z każdym rokiem tanieją. Być może wkrótce staną się standardem. 

W sypialni - czemu powinniśmy się przyjrzeć....
Autor: eko-dom1
20 października 2015, 10:47

Przy urządzaniu sypialni, zwłaszcza dla najmłodszych, zwracamy szczególną wuagę na to, co nas otacza. Po pierwsze dlatego, że tam materiały mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem.. Po drugie natomiast dlatego, że w sypialni spędzamy 1/3 życia, a więc powinno być to miejsce, w którym ciało odpoczywa.

Kiedy spojrzy sie na sypialnie, znajdziemy tam sporo elementów, którym na pewno warto się przyjrzeć. Po pierwsze łóżko. nawiązując do poprzedniego posta, warto byłoby sprawdzić, z czego jest wykonane. Jakiej jakości sa bejce i lakiery. To szczególnie ważne w przypadku łóżeczek dla najmłodszych. Maluchy mają wrażliwy układ oddechowy, a opary są jedną z grup zanieczyszczeń, ktore moga wyrządzić sporo szkody. Jeśli wykorzystywane są klasyczne środki, może się równiez pojawic alergia kontaktowa u osób o bardzo wrażliwej skórze.

Drugi element to na pewno materac. Choć wydaje sie być niewinny, to jednak i tam może się czaić sporo pułapek. Po pierwsze piany, które są zazwyczaj w całości wyrobami chemicznymi. Zawsze warto sprawdzić, czy nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu (to często zdarza się w przypadku pianek gorszej jakości). Poza tym powinniśmy również sprawdzić, z czego uszyty jest pokrowiec na materac. Dziś właściwie każdy liczący się producent wykorzystuje tylko materiały z atestem Eko-Tex, (na przykład polski Janpol) , jednak nie zaszkodzi sie upewnić. 

Podobnie sytuacja ma się z pościelą. Do dziś pamietam pościel, w której kiedyś musiałam spać - na szczęście tylko jedną noc. W całym pokoju tak śmierdziało chińskim sklepem, że myślałam, że się uduszę. Każdy nowy material ma lekko chemiczny zapach, ale jeśli jest ona tak intensywny i tak długo się utrzymuje, to wlaściwie możemy mieć pewność, że coś jest nie tak. 

Dywan lub wykładzina. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem ukladania wykladzin czy dywanów w sypialnia - chociażby dlatego, że to po prostu idealny domek dla roztoczy. Jeśli jednak na to się decydujemy, i tu warto sprawdzić jego jakość. Według rozpiski rzeczy, w których może być najwięcej chemikaliów, dywany i wykładziny znajdują się w czołowej 10. Zresztż czujemy to zazwyczaj, kiedy wchodzimy do tego typu sklepów. 

Dochodzimy tutaj do chemikaliów, które nie tylko dostają się do ciała z żwynością. Wiele chemikaliów wydziela również substancje lotne. Znacznie latwiej je zlokalizowac, bo ciało jasno pokazuje nam, że jest w danej rzeczy coś niedobrego, właśnie przez nos. To w pewnym sensie działa na nasza korzyść, bo ławo pozwala ocenić chociać pobieżnie jakość. 

Sypialnia powinna być bezpieczna, bo spędzamy w niej mnóstwo czasu. Może być miejscem, w którym ciało sobie odpocznie, albo wprost przeciwnie, będzie musiało się borykać z kolejnymi zagorżeniami. 

Drewno - nie zawsze eko ?
Autor: eko-dom1
20 października 2015, 10:36

Choć drewno jest uważane za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów, to jednak czasami zastanawiam się nad tym, czy rzeczywiście tak jest. 

Pierwsza rzecz, o której na pewno pomyslałam, to sama idea wykorzystywania tego materialu. Z jednej strony jest jak najbardziej przyjazne człowiekowi, bo to przecież jeden z najbardziej naturalnych materiałów. Z drugej strony natomiast wyprodukowanie drewnianego łóżka, czy innych mebli wymaga ścięcia drzew. Co więc jest lepsze ? Wycinanie drzew, czy na przykład ponowne wykorzystanie sztucznych tworzyw, które są już dostępne ? To z pewnością jest jeden z dylematów, który nam towarzyszy. 

Z takimi dylematami na pewno musza się mierzyć również firmy produkujące z drewna. Tutaj rozwiązaniem jest na pewno korzystanie z materiału rozsądnie i swoadome nim gospodarowanie. 

Choć znacznie mniej znane, także i dla drewna powstają certyfikaty, które dają pewność, że zostało rozsądnie pozyskane. A obejmuje to nie tylko wycinkę z miejsc, które nie są chronione, ale na przykład ponowne zalesianie, czy poszanowanie środowiska, z którego pozyskujemy drewno. 

Najbardziej znanym certyfikatem jest FSC - międzynarodowe oznaczenie nadawane temu materoałowi, który został rozsądnie pozyskany. Wbrew pozorom i my możemy się z nim spotkac, na przykład kupując panele. Coraz więcej producentów wykorzystuje taki materiał, jednak musimy być przygotowani na to, że zapłacimy za niego trochę więcej.

Samo drewno rzadko trafia do nas w nieobrobionej, czystej formie. Meble sa często malowane i lakierowane. nawet jeśli materiał jest czysty, to zazwyczaj klasyczne lakiery czy farby mogą je dość mocno zanieczyścić. Dziś na rynku dostepnych jest całe mnóstwo hypoalergicznych, ekologicznych środków. Kiedy będziemy kupować na przykład łóżko, warto sprawdzic także jakość materiałów, które są wykorzystywane do pielęgnacji i obróbki drewna. 

Czy więc drewno jest ekologiczne ? Myślę, że tak, ale pod warunkiem, że wybierzemy materiał sprawdzony. I taki, który posłuży nam przez wiele lat.

Dla ciała - tkaniny
Autor: eko-dom1
20 października 2015, 09:44

Kiedy mowa o ekologicznym domu, na myśl przychodzi nam przede wszystkim żywność. To chyba pierwsza dziedzina naszego życia, do której ekologia sie wprowadziła. Z czasem jednak zaczęliśmy uważniej się przyglądać wszystkiemu, co na otacza. I w naturalny sposób także tkaninom. 

Tkaniny też mogą być mniej albo bardziej ekologiczne. To w końcu ten element, w którym można użyć sporo chemikaliów. Początkowo w tej dziedzinie panowała spora dowolność. Dziś jednak możemy kupowac całkiem świadomie. Ale jak to sprawdzić ? Nie jesteśmy w stanie sami ocenić, co czai się w materiale. Najlepszym sposobem są więc certyfikaty.

Jest ich całkiem sporo, zwłaszcza jeśli spojrzymy na pojedyczne certyfikaty danych krajów. Na przyklad w Polsce własne atesty wydaje Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Jest jednak kilka atestów, które są rozpoznawalne na całym świecie. 

Do takich nalezy na pewno Eko-Tex. To najbardziej znany i najbardzej rozpowszechniony certyfikat dla tkanin. Na pewno każdy z nas się z nim zetknął, chociażby kupując ubranka czy pościel dla niemowląt. Charakterystyczny znaczek możemy dziś znaleźć na wszystkich materiałach, które powinny być bezpieczne i wolne od chemikaliów. 

Eko-Tex to atest specyficzny, bo certyfikowaniu można się poddać dobrowolnie. Są oczywiście pewne substancje, których nie można używać i ten zakaz obowiązuje każdą firmę zajmującą się produkcją tkanin. Jednak Eko-Tex jest tak rozpoznawalną marką, że coraz więcej firm decyduje się na jego wprowadzenie - jest to po prostu dodatkowa reklama i świadectwo jakości. 

Eko-Tex to certyfikat, który jest nadawany tkaninom w trzech grupach, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone i jak będą używane. Najbardziej restrykcyjny jest dla tkanin dla najmlodszych. Następnie mamy materiały przeznaczone dla ubrań dla dorosłych i trzecia grupa t tkaniny, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą, czyli na przykład obicia. 

Została stworzona cały lista chemikaliów, która jest niezwykle długa. mamy w niej na przykład metale ciężkie. Dla każdej z grup są ustalone limity. I tak na przykład w grupie dla najmłodszych pewnych substancji nie może byc w ogóle, a w mniej restrykcyjnych grupach mogą się już pojawiać. 

Badania są powtarzane w pewnym odstępach czasu, aby można było stale kontrolować jakość. Certyfikat jest więc donawiany co jakiś czas.

To co najbardziej charakterystyczne to to, że na liście limitowej można znaleźć nie tylko substancje zabronione przez prawo, ale i te, których używanie nie jest zabronione, ale mogą być szkodliwe. W ten sposob Eko-Tex nieco wyprzedza ustawodawców, którzy nie zawsze są w stanie nadążyć za rozwojem chemii.

Eko Tex z pewnością jest tym certyfikatem, któremu śmiało można zaufać. A jeśli przejrzycie oferty wielu firm, które wykorzystują tekstylia, zauważycie że często korzystają właśnie z tego typu tkanin.